czwartek, 23 sierpnia 2012

oficjalny komunikatWczoraj (22 sierpnia) oficjalnie zakończył się drugi etap konkursu reFresz – Odśwież Swój Blok! organizowanego w ramach Grolsch ArtBoom Festival. Ilość zgłoszeń, które wypłynęły na konkurs i ich wysoki poziom sprawiły, że obrady jury były burzliwe. Po długiej dyskusji, większością głosów uznano, że zwycięża projekt przygotowany przez Paulinę Lichwicką. - Tak duży odzew - kilkadziesiąt zgłoszeń na konkurs związany z odświeżeniem bloku - potwierdza tylko fakt, że estetyka krakowskich osiedli budzi ogromne zainteresowanie i wielkie emocje. To temat, który motywuje mieszkańców do działania i angażuje ich uwagę, a wszystko w trosce o swoje miejsce zamieszkania. O to nam właśnie chodziło – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. 
W opisie pracy nadesłanym przez zwyciężczynię czytamy: Inspirowałam się motywem dziecięcego domku ukrytego w lesie, który pozostaje w symbiozie z naturą dając poczucie bezpieczeństwa oraz spokoju. Organiczność i poczucie swobody mojej pracy są skontrastowane ze sztywnymi ramami bloku i jego bezosobowością. Unikam geometrycznych kształtów, tak bardzo powielanych i przewidywalnych, na rzecz powrotu do swojego dzieciństwa , natury oraz świata fantazji i bajki.

Przypominamy, że akcja reFresz - Odśwież swój blok! miała wprowadzić elementy sztuki i designu na elewację blokowisk. Inspiracją dla projektu reFRESZ były działania LUCa i Pospolitego Ruszenia, mające na celowniku przede wszystkim przestrzenie Wrocławia. Akcja Odśwież swój blokskładała się z dwóch części i miała charakter konkursowy. Pierwszy jej etap polegał na wyłonieniu w drodze konkursu jednego z krakowskich bloków, który wymagał odremontowania i odświeżenia wyglądu elewacji. Blok do udziału w akcji mogli zgłaszać zarówno zarządcy budynków, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak i mieszkańcy. Jury konkursowe zadecydowało, że w ramach akcji odświeżony zostanie blok przy ulicy Lipińskiego 18 na osiedlu Ruczaj i to właśnie projektu elewacji tego bloku dotyczyła druga część akcji, do udziału w której zaproszeni zostali młodzi artyści oraz architekci, którzy także zechcieli przyczynić się do kreowania wyglądu miejskich przestrzeni. Ich zadaniem było stworzenie graficznego projektu elewacji bloku, który wpisywałby się w charakter otoczenia oraz byłby oryginalną i estetyczną propozycją na poprawę wyglądu budynku. Zwycięski projekt zostanie przekazany spółdzielni Ruczaj Zaborze.


Jak mówi zasiadająca w jury Małgorzata Gołębiewska, dyrektor artystyczna Grolsch ArtBoom Festivalu, wśród propozycji zgłoszonych na krakowski konkurs były zarówno syntetyczne, zgeometryzowane wersje, nawiązujące do naturalnych podziałów wertykalnych i horyzontalnych elewacji, jak i czasem bardzo śmiałe wariacje kolorystyczne, czy dynamiczne propozycje graficzne, rodem z komiksów czy sztuki ulicy. Nie brakowało także projektów bardziej malarskich, traktujących ściany jak duże płaszczyzny obrazu. Pojawiały się również wątki eko - zakładające wtopienie bloku w naturę, unifikację z otoczeniem, pomalowanie bloku w motywy trawy, drzew, chmur, krajobrazu. - Wśród nadesłanych zgłoszeń znalazłam nawet nawiązanie do patrona ulicy, przy której znajduje się blok – artysta zaproponował portret Wacława Lipińskiego na ścianie bloku – opowiada Małgorzata Gołębiewska. – To co szczególnie mnie cieszy: wiele z przedstawionych nam projektów i połączeń kolorystycznych było bardzo odważnych i wyrazistych, przeczących przyjętej zazwyczaj przy ocieplaniu i odnawianiu bloków pastelowo-rozmytej kolorystyce. Często cale płaszczyzny łącznie z dachem pokryte były spójnymi motywami. Uczestnicy konkursu daleko odeszli od rozwiązań rutynowych spotykanych na krakowskich osiedlach. Były kompozycje bardzo zrytmizowane, precyzyjne, oszczędne, ale także przypominające graffiti czy sztukę szablonu, bardziej ekspresyjne .

Zwycięski projekt wybrało jury w składzie: Małgorzata Gołębiewska – dyrektor artystyczny Grolsch ArtBoom Festival, Robert Piaskowski - Zastępca Dyrektora ds. Programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego, Zarząd Spółdzielni Ruczaj Zaborze, przedstawiciele mieszkańców oraz koordynatorki projektu: Barbara Swoboda, Katarzyna Skrzypczyk i Magdalena Serwin.Uproszczona wersja projektu która zostanie przekazana Spółdzielni.


3 komentarze:

 1. Na Boga! Projekt pierwotny miał pewną wartość jako obraz, ale czym wersja uproszczona różni się od poniższego?
  http://www.mmkielce.eu/sites/igc3/files/imagecache/600-wide/images/wwwmmkielceeu/288f31cc-adc3-102e-8bd5-00163e7e8a65/kolorowy.jpg?m737wf
  To porażka założeń projektu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja widzę znaczące różnice i projekt raczej kojarzy mi się z http://pospoliteruszenie.com/uploads/images/big/P1140081.JPG?rnd=0.14074565982446074 jest prosty i stonowany kolorystycznie, będzie pasował do otoczenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. to wcale nie jest dobry przykład renowacji i nie wiem dlaczego znalazł sie tu jako przykład.
  a wracając do zwycieskiego projektu zastanawia mnie jak został on oceniony "według kryteriów konkursowych:
  · 1. Uwzględnienie charakteru i specyfiki miejsca
  · 2. Możliwości techniczne wykonania projektu"
  ad 1.proponowałbym poczytać co to znaczy kontekst architektoniczy i wogóle gdzie tam są jakieś inne domki na drzewie>(bo według organizatorów "Uwzględnia charakter i specyfike miejsca") kolorystycznie też nie pasuje mam nadzieje ze kots z organizatorów był tam na miejscu i widział sąsiednie bloki...czy jestescie w stanie powiedzieć jaki jest obecnie wiodący kierunek architektury i chociaż jedno lub 2 nazwiska znanych współczesnych architektów?
  ad 2.mozliwości techniczen wykonania owszem jakies są, ale watpie zeby wygladał tak jak na projekcie i koszty pomalowania takiej abstrakcji bedą wg mnie co najmniej 5 razy wieksze niz to warte.

  jesli jest to mnozliwe a mam nadzieje ze jest to wykonalne: prosiłbym członków szanownego JURY o odpowiedz na nurtujące mnie pytania które zamieściłem powyżej. dziekuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń